Zawieszenie działalności i praca zdalna w Środowiskowym Domu Samopomocy

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
19 listopada 2020

W dalszym ciągu docierają do nas informacje o pandemii, jednak wiadomość o zawieszeniu zajęć 12 marca spadła na nas niespodziewanie. Wszyscy znaleźliśmy się w nowej rzeczywistości – w Domu, w którym do tej pory było pełno ludzi, rozmów, śmiechów i codziennych problemów nagle zapanowała cisza i pustka. W tej nietypowej sytuacji niezbędne było przeorganizowanie systemu pracy, aby uczestnicy mieli możliwość stałego kontaktu z naszym Domem, a pracownicy mogli monitorować stan psychofizyczny uczestników.

Praca Zespołu Wspierająco-Aktywizującego w okresie zdalnej pracy ukierunkowana była na utrzymanie stałego kontaktu telefonicznego z uczestnikami i rodzicami/opiekunami prawni. W trakcie rozmów telefonicznych, skupiono się nad udzieleniem wsparcia terapeutycznego, oraz monitorowaniu stanu zdrowia. Uczestnicy opowiadali o czynnościach wykonywanych w poprzednim dniu, o swoich potrzebach jak również prowadzono rozmowy rozwijające postawy odpowiedzialności za siebie i innych. Dodatkowo na portalu społecznościowym utworzono grupę „Zajęcia ze Środowiskowego Domu Samopomocy
w Pruchniku”, na której Zespół udostępniał przygotowane przez siebie filmiki dotyczące treningów. Ciekawą formą pracy było prowadzenie zajęć na żywo, które odbywały się w formie indywidualnej jak i grupowej. Proponowane zajęcia cieszyły się dużą popularnością nie tylko przez naszych uczestników ale również przez rodziców. Uczestnicy chętnie wykonywali zlecone prace i chętnie dzielili się efektami swojej pracy na portalu społecznościowym.

Podczas pracy w ŚDS terapeuci szyli maseczki ochronne dla naszych uczestników jak również wykonywali czynności porządkowe. Uczestnicy mogli liczyć również na pomoc w złożeniu wnioski do PFRON o dofinansowanie ze środków programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowej wywołanych chorobami zakaźnymi”.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie